Właściwości prozdrowotne mięty

Właściwości prozdrowotne mięty

Miętę zna prawie każdy. Jej charakterystyczny smak, zapach i wygląd zapada w pamięć przy pierwszym spotkaniu. Nie bez powodu stała się ulubionym dodatkiem do orzeźwiających koktajli, deserów czy drinków. Znalazła swoje miejsce wśród ulubionych, kuchennych ziół wśród wielu gospodyń domowych i wybitnych kucharzy.

Doceniła ją również kosmetologia, która dzięki mięcie tworzy kremy, mydła, balsamy, szampony, maseczki itp. Produkty chętnie kupowane przez konsumentów. W medycynę ludowej od dawna polegano na mięcie w leczeniu niektórych schorzeń, a współczesna farmacja umieściła ją w składzie wielu lekarstw. Na co może pomóc niewinnie wyglądająca i pięknie pachnąca Mentha piperita L.

? Postaw na wyjątkową, zieloną mięte Najczęściej korzystamy z naparu przygotowywanego z liści mięty. Szczególnie kiedy cierpimy na problemy trawienne. Ta roślina doskonale łagodzi wszelkie tego typu dolegliwości i szybko przynosi ulgę. W aptekach i drogeriach, a także sklepach zielarskich spotkamy ją też w postaci intensywnie pachnącego olejku.

Ma on bardzo wysokie stężenie, dlatego spożywając go musimy rozcieńczać tę substancję w wodzie. Mięta pieprzowa posiada właściwości rozkurczające, dlatego warto podawać ją osobom uskarżającym się na bóle brzucha czy kłopoty z wątrobą. Kiedy na powierzchni skóry zauważymy jakieś podrażnienia lub zapalenie bez zastanowienia możemy sięgać po olejki lub liście mięty. Podczas grypy lub przeziębienia opisywana roślina koi dolegliwości powiązane z uporczywym katarem, a także towarzyszącym choremu bólem mięśni.

Inhalacja przeprowadzana z użyciem olejku miętowego szybko przywraca możliwość oddychania pełną piersią. Warto z niej skorzystać, gdy cierpimy na zapalenie zatok. Pozytywny efekt jest odczuwalny już po pierwszej sesji inhalacyjnej.